Görme Engelliler

Hatice Fahriye Eğinlioğlu

Hatice Fahriye EğinlioğluHatice Hanım 1909 yılında Balıkesir’de Aygören Mahallesinde dünyaya gelmiş. Babasının adı Sami Çavuş Annesinin adı ise Celaller sülalesinden Mürşide Hanım’dır. Hatice Hanımın ikisi erkek bir kız kardeşi bulunmaktadır. Sülalesi bakımından Zağnos Paşa’ya uzandığından dolayı vakıftan aylık aldığı bilinmektedir. Hatice Hanım hiç okula gitmemiştir. 13 yaşında iken 19 yaşındaki Balıkesir’in tanınmış ve yardımsever işadamı Mehmet Şeref Eğinlioğlu ile evlenmiştir. Hatice Hamının kayınvalidesinin adı da Hatice olduğundan dolayı Fahriye adı da verilmiş ve Hatice Fahriye olmuştur. Bu evlilikten 12 adet çocuk dünyaya getirmiş altı tanesi küçük yaşlarda ölmüştür.

 

Okulun arsasının büyük bölümü Balıkesir’in sevilen yardımsever iş adamlarından Sayın Mehmet Şeref Eğinlioğlu tarafından 1988 yılında yapılacak olan okula Eşi Rahmetli Hatice Fahriye Eğinlioğlu adının verilmesi kaydıyla Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokolgereği bağışlamıştır. Aynı yıl okul inşaatı 15 derslikli olarak “375.000.000” TL. ihaleye verilmiş ve yapımına başlanmıştır. Okul İnşaatı 15 Eylül 1889 yılında bitirilmiş ve 1989/1990 Eğitim ve öğretim yılında “Hatice Fahriye Eğinlioğlu ilkokulu adıyla hizmete girmiştir. Resmi açılış töreni 3 Mart 1990 tarihinde zamanın Balıkesir Valisi Kemal Esensoy tarafından yapılmıştır. 1989/1990 Eğitim ve Öğretim yılında 1 Müdür , 1 Müdür Yardımcısı , 14 Öğretmen, 12 Şube, 276 öğrenci ile tam gün eğitim ve öğretime başlamıştır.Hatice Fahriye Eğinlioğlunun çocuklarından altı tanesi yaşamıştır. Bunlar; M.Selim, M.Soner, ve M.Taner Eğinlioğlu adında üç erkek, Sevim Eğinlioğlu Bodur (Kale Grubu Sahibi H.İbrahim Bodur’un eşi), Nevin ve Güner Eğinlioğlu olmak üzere üç kız kardeş yaşamıştır. Hatice Fahriye Hanım vücudu 12 doğumdan dolayı yıpranmış ve genç yaşta hastalanmıştır. Yedi yıl hasta yattıktan sonra 54 yaşında 1963 yılında vefat etmiştir.

 

Hatice Fahriye Eğinlioğlu’nun eşi Şeref Eğinlioğlu tarafından eşinin adına Balıkesir Devlet Hastanesinin 1975 yılında B Blok Zemin katını yaptırmıştır.